مدارک مورد نیاز سفارت برای ویزای فرانسه

بسته به هدف شما از سفر به فرانسه، انواع مختلفی از ویزاها ارائه می شود. براساس اینکه قصد سفر، تحصیل، کار و اقامت دائم در فرانسه را داشته باشید، می توانید درخواست ویزا دهید. از سال 1997 که فرانسه به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا نیز به عضویت منطقه شنگن درآمد، باید برای ویزای فرانسه اقدام کنید. شرایط ویزای شینگن را بخوانید. 

موناکو – یک کشور کوچک اروپایی که در داخل فرانسه واقع شده است – بخشی از منطقه شینگن در نظر گرفته می شود. از سوی دیگر، آندورا یکی دیگر از ایالت‌های خرد است که بین فرانسه و اسپانیا قرار دارد و کنترل‌های مرزی را انجام می‌دهد، بنابراین برای ورود به مرز آن باید ویزای شینگن چند بار ورود دریافت کنید زیرا باید هنگام ورود یا خروج از آندورا وارد منطقه شینگن شوید.

در مورد سرزمین های فرانسه، قانون آنها را به سه بخش زیر تقسیم می کند که مشروط به سیاست های ویزاهای متفاوت است:

  • قلمرو اروپایی فرانسه
  • بخش ها یا مناطق خارج از کشور فرانسه (DOM)
  • سرزمین‌های فرامرزی فرانسه (TOM)

محدودیت های ورود فرانسه در واکنش به کرونا

به دلیل شیوع ویروس کرونا، فرانسه و بقیه اعضای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن در اواسط مارس 2020 ممنوعیت ورود اتباع کشورهای ثالث را در سراسر اتحادیه اروپا اعمال کردند. محدودیت‌های ورود اغلب بر اساس وضعیت COVID-19 در سایر کشورها تغییر می‌کند. 

مدارک مورد نیاز سفارت برای ویزای فرانسه
بسته به هدف شما از سفر به فرانسه، انواع مختلفی از ویزاها ارائه می شود.

انواع ویزای فرانسه

اساساً سه نوع ویزای فرانسه وجود دارد:

ویزای کوتاه مدت (ویزای شینگن یکنواخت) که برای بازدید از فرانسه به مدت سه ماه یا کمتر است.

ویزای طولانی مدت موقت (visa de long séjour valant titre de séjour – VLS-TS) که برای اقامت تا یک سال است.

ویزای طولانی مدت (visa de long séjour) که برای اقامت بیش از یک سال در فرانسه است.

ویزای کوتاه مدت فرانسه

فرانسه از ویزای یکنواخت شینگن دسته C به عنوان ویزای کوتاه مدت خود استفاده می کند. این مدت حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روزه معتبر است. می تواند برای گردشگری با خرید تور فرانسه، سفرهای کاری، تحصیل کوتاه مدت، ملاقات با خانواده، مراقبت های پزشکی و اهداف کوتاه مدت مرتبط با کار اعطا شود. ویزای شینگن به شما این امکان را می دهد که در طول مدت آن در منطقه شینگن سفر کنید. اگر خارج از منطقه بین المللی در هر فرودگاه فرانسه سفر کنید، به ویزای شینگن نیز نیاز خواهید داشت. هنگام ورود به فرانسه، برای ورود به این کشور باید پاسپورت، ویزا و مدارک پشتیبان خود را ارائه دهید.

ویزای کوتاه مدت برای مناطق غیر اروپایی فرانسه

اگر قصد سفر به هر یک از مناطق ماوراء بحری فرانسه را دارید و مشمول محدودیت های ویزا هستید، به ویزای جداگانه نیاز دارید زیرا این مناطق در منطقه شینگن نیستند. این بدان معناست که اگر قصد سفر به فرانسه و مناطق خارج از کشور را دارید، به دو ویزا جداگانه نیاز خواهید داشت. دستورالعمل های درخواست، فرآیندها و هزینه های این ویزا مشابه ویزای استاندارد کوتاه مدت است.

ویزای ترانزیت فرودگاهی فرانسه

اگر در حال تغییر پرواز در فرانسه و اقامت در منطقه بین المللی فرودگاه فرانسه هستید، به ویزای ترانزیت فرودگاهی نیاز دارید که ویزای دسته A نیز نامیده می شود. این امر در صورتی اعمال می شود که شما از و به کشورهای خارج از منطقه شینگن پرواز می کنید.

سه نوع ویزای ترانزیت فرودگاهی وجود دارد: یک طرفه، رفت و برگشت و چند بار ورود. هزینه ها مانند ویزای استاندارد شینگن است.

با این ویزا نمی توانید منطقه بین المللی فرودگاه را ترک کنید. اگر به هر دلیلی نیاز به سفر به خارج از منطقه و ورود به منطقه شینگن دارید، به ویزای شینگن کوتاه مدت نیاز خواهید داشت.

انواع ویزای فرانسه
انواع ویزای فرانسه

ویزای موقت فرانسه برای مدت طولانی

ویزای موقت فرانسه با اقامت طولانی مدت (VLS-TS) تا یک سال معتبر است و غیر قابل تمدید است. اگر با VLS-TS به فرانسه آمده‌اید و می‌خواهید بیش از یک سال بمانید، باید برای اجازه اقامت فرانسه درخواست دهید و معیارهای تمدید اقامت خود را رعایت کنید.

VLS-TS به عنوان یک اجازه اقامت موقت در فرانسه عمل می کند. شما باید این مجوز را ظرف سه ماه پس از ورود به فرانسه تأیید کنید. پس از تکمیل فرآیند اعتبار سنجی، می توانید آزادانه در طول مدت مجوز خود در منطقه شینگن سفر کنید.

روند درخواست برای این ویزا مشابه فرآیند ویزای کوتاه مدت است.

مدارک مورد نیاز ویزای فرانسه

1) اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه­‌های قبلی

الف) مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبروی هم

ب) ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است.

2) 3 قطعه عکس 5/4 *5/3 رنگی، تمام رخ با زمینه روشن، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد و 70 تا 80 درصد عکس، چهره فرد باشد. حداکثر برای 6 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

3) اصل و ترجمه شناسنامه

4) اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضاء بانک فقط به زبان انگلیسی و مطابق با نام مسافر در پاسپورت (زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر 7 روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکیA4 باشد.)

الف) حساب‌های جاری : کارکرد سه ماه اخیر به زبان انگلیسی

ب) گواهی تمکن برای سپرده‌­های بانکی به زبان انگلیسی و به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی همراه با مهر شعبه و امضاء بانک (ارائه گواهی تمکن به تنهایی مورد قبول نمی باشد.)

* باید حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 100.000.000 تومان باشد.

5) اصل سند مالکیت (بدون نیاز به ترجمه)

مدارک مورد نیاز ویزای فرانسه
کلیه مدارک نیاز به ترجمه رسمی به زبان انگلیسی دارند. (بدون نیاز به تائیدیه دادگستری و امور خارجه)

6) اصل و ترجمه مدارک شغلی :

الف) پزشکان : پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی (معتبر برای سال جاری)

ب) وکلا : پروانه وکالت

ج) مشاغل دولتی : حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه)، سمت و نام فرد امضا کننده گواهی شغلی، ۳ فیش حقوقی آخر

د) بازنشسته‌­ها : حکم بازنشستگی، آخرین حکم افزایش حقوق، آخرین فیش حقوقی

ه) مشاغل غیردولتی : گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر از شرکت مربوطه (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه)، سمت و نام فرد امضا کننده گواهی شغلی، به همراه ۳ فیش حقوقی آخر و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر شرکت

و) در صورت خویش فرما بودن : جواز کسب / آگهی تاسیس، آخرین آگهی تغییرات / کارت مباشرت (در صورت ارائه کارت مباشرت، ارائه جواز کسب اصلی الزامی است.)

ز) معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه : اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه)، سمت و نام فرد امضا کننده گواهی شغلی، به همراه ۳ فیش حقوقی آخر

ح) دانش آموزان، دانشجویان : اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل

7) برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایتنامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.

8) اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه‌­دار

* تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل و دقیق

* حضور کلیه مسافرین (به جز افراد زیر 12 سال) جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری VFS الزامی می‌­باشد.

* اصل مدارک تا زمان بازگشت مسافر از سفر ، نزد آژانس باقی می‌ماند.

* ضمانت‌نامه بانکی یا چک تضمین‌شده برای هر نفر به مبلغ حداقل 100.000.000 تومان در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت حسن اجرای تعهدات که پس از بررسی مدارک در صورت نیاز به ضمانت­های بیشتر متعاقباً اعلام می­‌گردد.

لازم بذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می‌باشد.

* ارائه کارت واکسن مورد تائید کشور فرانسه.(فایزر، مدرنا، جانسون، آسترازنکا)

دانلود فرم مشخصات فردی

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی