کلیسای کیش،قدیمی‌ترین کلیسای قفقاز

آیا می دانید چه چیزی کشور قفقازی آذربایجان و نروژ اسکاندیناوی را گرد هم می آورد؟ آیا آماده دیدن یک معبد مهم در یک روستای دور افتاده هستید؟ سپس به کیش می رویم، یکی از قدیمی ترین روستاهای واقع در شمال غربی آذربایجان و از تماشای کلیسای کیش لذت ببرید.

روستایی که در نزدیکی شهر باستانی شکی قرار دارد. این شهر به خاطر معبد باستانی آلبانیایی منحصر به فرد خود – مادر کلیساهای آلبان – شناخته شده است. اعتقاد بر این است که کلیسای کیش، قدیمی ترین کلیسا در قفقاز است که در قرن اول توسط Apostle Eliseus بنا شده است. در سال 2000، ثور هیردال، کاشف و دانشمند نروژی، زمانی به مطالعه، مرمت و تبدیل به موزه کلیسای باستانی کیش در نزدیکی شکی در شمال غربی آذربایجان اختصاص داد. قرن ها، کلیسا به عنوان یک مرکز معنوی و مکانی برای روشنگری مردم شرق عمل می کرد.

این کلیسا از دوره های مختلف و ایالت های مذهبی مختلف جان سالم به در برده است تا شکوه خود را به مردم مدرن نشان دهد. این بهترین مکان برای آشنایی با آلبانی اسرارآمیز قفقاز است. این دهکده کوچک با 6000 نفر جمعیت ممکن است در نگاه اول شما را تحت تأثیر قرار ندهد. با این حال، کافی است از خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده آرام به سمت کلیسای کیش بروید تا چشم‌اندازی جذاب را در پس‌زمینه‌ای از کوه‌های رفیع ببینید.

گردشگری در مهد مسیحیت 

دیوارهای داخلی کلیسا در طول دو قرن اخیر بارها تعمیر شده است. با این حال، یک لایه گچ باستانی نیز وجود دارد. مردم محلی معتقدند افرادی با روح پاک می توانند آرزو کنند و سکه ای به این گچ ببندند. اگر سکه به دیوار بچسبد، آن آرزو محقق خواهد شد. اما سکه گناهکار هرگز به سنگ های حرم باستانی نمی چسبد.

در حیاط، می توانید محل دفن باستانی را پیدا کنید که با پلاستیک پوشانده شده است تا بتوانید استخوان های مردم باستان را ببینید. اعتقاد بر این است که افراد مقدسی که مستحق دفن در کلیسا بودند  در اینجا دفن شده اند.

پس از گشت و گذار در کلیسا و لذت بردن از مناظر بی نظیر آن، می توانید هوای پاکیزه را نیز تنفس کنید، از روز آفتابی و فضای دوستانه لذت ببرید و در حین تماشای زندگی آرام روستای آذربایجان، غذاهای لذیذ آذربایجانی را بچشید.

 

نمای داخل کلیسای کیش
این معبد در سال 2000، ثور هیردال، کاشف و دانشمند معروف نروژی را به خود جذب کرد. مطالعه، مرمت و تبدیل کلیسای باستانی در همان سال آغاز شد و در سال 2003 به طور مشترک توسط نروژ و آذربایجان نهایی شد. امروزه این کلیسا به عنوان موزه ای عمل می کند که برای همه گردشگران کنجکاو باز است.

کشور قفقازی آذربایجان و نروژ اسکاندیناوی در کنار هم

این پروژه که در سال 2000 آغاز شد و در سال 2003 تکمیل شد، یک سرمایه گذاری مشترک بین نروژ و آذربایجان بود. پروژه کیش در فوریه 2000 با امضای قراردادی بین شرکت بشردوستانه نروژی به نمایندگی از Bjorn Wegge و Berge Torre و دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان آغاز شد.

مرحله اول

این پروژه شامل چهار مرحله بود. اولین مرحله که در ژوئن 2000 آغاز شد، به مطالعه جنبه های معماری و باستان شناسی کلیسا اختصاص داشت. کاوش‌ها هم در داخل کلیسا و هم در محوطه آن توسط دانشمندان مؤسسه قوم‌شناسی و باستان‌شناسی (بخش آکادمی ملی علوم آذربایجان) به سرپرستی دکتر کریموف و باستان‌شناسان نروژی و بریتانیایی، بیورنار و سوسیلا استورفیل، انجام شد. آنها نه تنها آثار جالبی از جمله سرامیک و زیور آلات برنزی و طلایی یافتند، بلکه شواهدی از جمله گورهایی نیز یافتند که نشان می‌دهد این مکان قرن‌ها به عنوان مرکز مذهبی مورد استفاده قرار گرفته است.

مرحله دوم

مرحله دوم پروژه، با بررسی های معماری و باستان شناسی، توسط پروفسور G. Mammadova و استادیار T. Abdullayev و S. Hajiyeva.  آغاز شد. هدف آنها این بود که تا حد امکان به شخصیت تاریخی ساختمان نزدیک شوند، توجه دقیق به الحاقات و بازسازی های متعدد در طول قرن ها. معماران می‌خواستند بدون گیج کردن بیننده، بر تنوع زیاد و ارزش تاریخی ویژگی‌های ساختاری، نور بیشتری بتابانند.

مرحله سوم

در ژوئن 2001 مرحله سوم پروژه – مرمت – زیر نظر شعبه شکی (به سرپرستی ش. ممدوف) از اداره مرمت وزارت فرهنگ آغاز شد. این مرحله در پایان سال 2002 تکمیل شد و شامل حذف اضافات قرن 19 بود که از ویژگی ساختمان کاسته شد. علاوه بر این، پایه‌های اطراف کل محیط تقویت شد و سنگ‌های روبه‌روی دیوار شمالی و قسمت‌هایی از دیوارهای دیگر برای استحکام بخشی برداشته شد. در داخل کلیسا لایه‌هایی از گچ بری‌های مربوط به زمان‌های اخیر برداشته شد و دیوارها و سقف آن تمیز شد. سردر از عناصر قرن نوزدهم رها شد و کف آن تا سطح قرون وسطی پایین آمد و کاشی کاری سقف و گنبد به عنوان پوشش محافظ قرار گرفت. مرحله چهارم این پروژه تبدیل کلیسا به موزه بود.

بازسازی کلیسا
طبق سنت، این بنای کمیاب و باستانی از معماری آذربایجانی-آلبانیایی، قدیمی‌ترین کلیسای قفقاز است که توسط Apostle Eliseus بنا شده است.

تاریخ قدیمی‌ترین کلیسای قفقاز

شاید جالب ترین کشف، کشف یک طاق قبر در زیر زمین در انتهای غربی کلیسا بود. کاوش‌های باستان‌شناختی پایه‌های بنای تاریخی، شواهدی را برای قدمت دیوارهای ساختمان کنونی (قرن پنجم) ارائه کرد. در همان زمان، نظریه‌های یک ساختمان کلیسایی حتی قدیمی‌تر در قرن اول با بقایای پایه‌ها و دیوارها در لایه‌های بعدی در زیر دیوارهای فعلی تأیید شد. به این ترتیب اکتشافات باستان شناسی این روایت ادبی روستای کیش، ناحیه شکی، را تایید کرد که کلیسای روستای کیش، کلیسای باستانی در قفقاز است که در تاریخ آلبانیایی ها (توسط مورخ قرون وسطایی موسی کالانکاتویکسکی) به آن اشاره شده است.

به عنوان اولین کلیسای آلبانیایی که توسط Apostle Eliseus در قرن اول در محل معبدی بت پرست تأسیس شد. همچنین در سال 2000 استادان و دانشجویان دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان، همزمان با ارزیابی آسیب‌های وارده به بنا، کلیسا را ​​اندازه‌گیری و از آن عکس‌برداری کردند. بررسی های در محل علل تغییر شکل دیوارها و سقف و دوران ساخت قسمت های مختلف ساختمان را آشکار کرد و اهمیت طبقات را مشخص کرد. نقشه ساختمان اصلی کلیسا نیز مشخص شد. در ابتدا کلیسا به صورت یک سازه تالار تالار ساده است. بعدها در قرن هفتم تا هشتم با گنبدی بازسازی شد. در قرن 12-13، بخش های فوقانی فروریخته بازسازی و تکمیل شدند. در این مرحله، قسمت قائم گنبد مرتفع شد.

موزه ای در دل قدیمی‌ترین کلیسای قفقاز
کلیسای کیش که در دامنه‌های قفقاز یافت می‌شود، ممکن است نزدیک به ۱۵۰۰ سال قدمت داشته باشد. این بنا توسط مسیحیان آلبانیایی قفقازی که در این منطقه زندگی می کردند ساخته شده است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی