در ازمیر کجا چی بخوریم؟

ازمیر که در گذشته به اسمیرنا معروف است، شهری بزرگ در سواحل دریای اژه ترکیه است. به لطف تاریخ این شهر، ازمیر دارای جنبه های تاریخی و فرهنگی قابل توجهی است. این جنبه ها بر فرهنگ غذایی نیز تأثیر گذاشته است. از بویوز تا کومرو،غذاهای محلی ازمیر، متنوع است. همچنین در کنار اسامی ترکی، بومیان ازمیر برخی غذاها را با نام های خاص ازمیر می نامند. ازمیر با ساختار تاریخی و سلیقه های خاص، انتخابی فوق العاده برای سفر است. هنگامی که در ترکیه هستید، باید مکانی را انتخاب کنید که فقط در یک نوع غذا تخصص دارد. می توانید مطمئن باشید که آنها این یک کار را واقعاً به خوبی انجام خواهند داد. بعضی اوقات آنها چندین نسل در بهترین رستوران های ازمیر، این کار را انجام می دهند! اما سوال این است، در ازمیر کجا چی بخوریم؟ اگر مکانی را مملو از مردم ترک ببینید، به آنجا بروید و رستوران های توریستی که 30 نوع کباب مختلف سرو می کنند را فراموش کنید.

در ازمیر غذاهای خوشمزه را در رستوران های خوب بخوریم
در ازمیر غذاهای خوشمزه را در رستوران های خوب بخوریم

در ازمیر کجا چی بخوریم؟

بویوز را در رستوران Dostlar Fırını بخوریم

اولین خوراکی محلی که با ذکر آشپزی ازمیر به ذهن می رسد بویوز است. برای بومیان ازمیر، بویوز بهترین انتخاب برای شروع روز است. بویوز که با خمیر فطیر درست می شود شیرینی است حاوی روغن فراوان. این غذا پخت شده توسط یهودیان سفاردی است که در سال 1492 در ترکیه واقع شده بودند. بویوز انواع مختلفی دارد مانند اسفناج، شکلات، پنیر و غیره. تقریباً در همه نانوایی های ازمیر می توانید آن را پیدا کنید، اما معروف ترین نانوایی Dostlar Fırını است. در این نانوایی شیرین و کوچک واقع در آلسانجاک می توان انواع بویوز را که تا به حال امتحان نکرده اید، میل کرد.

بویوز را در رستوران Dostlar Fırını بخوریم
بویوز را در رستوران Dostlar Fırını بخوریم

سیمیت در نانوایی Gevrek

این شیرینی که به «سیمیت» معروف است، با دانه‌های کنجد فراوان و برای صبحانه ضروری است، در ازمیر به «گورک» معروف است. برخلاف سیمیت استانبولی، این شیرینی که برای ترد شدن بیشتر به مدت طولانی طبخ می شود، یکی از غذاهایی است که در تمام ساعات شبانه روز مورد مصرف مردم ازمیر قرار می گیرد. Gevrek که از غذاهای عثمانی به جا مانده و جایگاه ارزشمندی در غذاهای ازمیر به دست آورده است در آمریکا به باگل ترکی نیز معروف است. به نظر می رسد نام سیمیت که از کلمه عربی «سامید» گرفته شده است برای مردم ازمیر همیشه «گورک» باقی مانده است. شما می توانید آن را در خیابان، ساحل، تقریبا در هر نانوایی ببینید و به شما این امکان را می دهد که اوقات خوشی را با چای یا آیران سپری کنید. اگر می خواهید بدون فراموشی فضای تاریخی ازمیر، گیورک بخورید، به شما توصیه می کنم به نانوایی زینل ارگین گورک بروید که اولین نانوایی آلسانجاک با قدمت 140 ساله است. شما می توانید بخشی از سنت زینل ارگین با گورک پخته شده در اجاق سیاه باشید.

مطلب جذاب دیگر  راهنمای سفر به بمبئی
سیمیت در نانوایی Gevrek
سیمیت در نانوایی Gevrek

در ازمیر کجا چی بخوریم؟ کله پاچه در Meşhur Hisar Söğüşçüsü

کله پاچه جایگاه مهمی در غذاهای ازمیری دارد. معروف ترین کله پاچه ای که منحصر به ازمیر است به نام سوگوش شناخته می شود.در ازمیر کجا چی بخوریم؟ Kelle söğüş که قدمت آن به دهه 1890 برمی گردد، مخلوطی از کله پاچه است که از گوشت سر بره تهیه می شود. در مناطق مختلف ازمیر می توان مکان های زیادی را پیدا کرد که سوغوش درست می کنند. با این حال، Meşhur Hisar Söğüşçüsü به عنوان مکانی شناخته می شود که بومیان ازمیر بیشتر از همه برای خوردن کلم از آن بازدید می کنند. در اینجا، سوغوش از زبان، گونه و مغز ساخته شده است. در لواش ریز خرد می شود و به عنوان بسته بندی همراه با پیاز، جعفری و گوجه فرنگی همراه با ادویه سرو می شود. مجموعه معروف Hisar Söğüşçüsü از سال 1975 شروع به کار کرده است.

کومرو در Kumrucu Ömür

یکی دیگر از غذاهایی که با ذکر ازمیر به ذهن متبادر می شود و در قرن نوزدهم توسط مردم ازمیر مصرف می شد، کومرو است. کومرو که با افزودن موادی مانند سالامی، سوسیس، پنیر، ترشی، گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی و سس مایونز برای نان کنجدی بی نظیرش تهیه می شود، در چشمه شهرت خاصی دارد. ساندویچ کومرو از نان کمرو تازه تهیه نمی شود. خمیر تازه پس از سرد شدن حداقل 14 ساعت در یخچال نگهداری می شود. سپس آماده خوردن است. برای کسانی که دوست دارند با مواد آن غذا نخورند، برخی از نانوایی ها نان کمرو کنجدی ساده را نیز می فروشند. طعم کومرو که امروزه در بسیاری از نقاط ترکیه به فروش می رسد، در ازمیر متفاوت است. زیبایی خوردن غذا در محل غیر قابل انکار است. ازمیر را بدون خوردن این کومرو ترک نکنید که هم در مقاصد تعطیلات و هم در خیابان برای مردم محلی و گردشگران ضروری است. Kumrucu Ömür یکی از معروف ترین مکان های ازمیر است. من به شما توصیه می کنم که این غذای لذیذ شگفت انگیز ازمیر را در Kumrucu Ömür امتحان کنید که از سال 1962 شروع به کار کرده است.

مطلب جذاب دیگر  موزه های آنتالیا، تمدن‌ها و فرهنگ‌های متنوع

چلبی اونلو مامولری – بومبا

بومبا که یکی از طعم های مهم غذاهای ازمیری است، دسر فوق العاده ای است که با شکلات مایع و غشای خمیر نازک خود برای بحران شکلات مناسب است. این طعم که متعلق به غذاهای ازمیری است، دسری است که شهرت خود را نه تنها در ازمیر بلکه در سراسر کشور دارد. می توان بمبی را که به محض بیرون آمدن از فر خورده می شود و با شکلات مایعش دل ها را تسخیر می کند، در نانوایی های مختلف ازمیر پیدا کرد. Celebi Unlu Mamülleri معروف ترین آدرس این دسر است که اخیراً بسیار محبوب شده و به سرعت به یکی از طعم های سنتی ازمیر تبدیل شده است. در این نانوایی واقع در کوناک ازمیر می توان انواع بومبا و همچنین شکلات خورد. بنابراین، در حالی که اینجا هستید، پیشنهاد می کنم انواع بمب ها را امتحان کنید. اشتهای خوب برای این طعم بی نظیر که با شروع آن نمی توانید آن را متوقف کنید!

چلبی اونلو مامولری – بومبا
چلبی اونلو مامولری – بومبا

در ازمیر گل کلم پر را در رستوران گیریت بخوریم

پر کردن سبزیجات یکی از غذاهای ضروری غذاهای ترکی است. قیمه که با پر کردن سبزیجات زیادی درست می شود، در غذاهای ازمیری نیز جایگاه بسیار مهمی دارد. کدو شکم پر که با چاشنی خوشمزه ای روبرو می شوند، از گل های کدو سبز تازه جمع آوری شده در اولین ساعات صبح درست می شوند. این غذا که مختص غذاهای ازمیری است، هم سبک است و هم خوشمزه و یکی از مزه هایی است که هنگام آمدن به ازمیر حتما باید خورد. یکی از آدرس های محلی و معروفی که می توانید این قیمه خوشمزه را میل کنید، رستوران گیریت ازمیر است. این رستوران که غذاهای لذیذ خانگی و همچنین غذاهای لذیذ مهم از غذاهای ازمیری را سرو می کند، یکی از ایده آل ترین مکان ها برای چشیدن کدو شکم پر است.

مطلب جذاب دیگر  جاذبه های دیدنی برزیل
در ازمیر گل کلم پر را در رستوران گیریت بخوریم
در ازمیر گل کلم پر را در رستوران گیریت بخوریم

در ازمیر کجا چی بخوریم؟ شامبالی رستوران هیساراونو شامبالیجیسی

یکی دیگر از دسرهای منحصر به فرد غذاهای ازمیری شامبالی است. شامبالی، دسر معروف خیابانی ازمیر، توسط دستفروشان در نقاط مختلف ازمیر به فروش می رسد. شامبالی خیابانی که از این ادغام تاریخی ازمیر شکل گرفته است که میزبان ملیت های زیادی بوده است. با الهام از دستور العمل های دسر بالکان revani و دسر Halep یمن، شامبالی در اولین سال های جمهوری شروع به فروش در خیابان ها کرد. قیمت این دسر که مواد اولیه آن بسیار زیاد است، مقرون به صرفه است. می توانم بگویم دسری است که باید هنگام قدم زدن در خیابان های ازمیر میل کرد. البته جای معروفی هم هست که باید این دسر را در آنجا خورد. Hisarönü Şambalicisi معروف منتظر است تا در قلب شما سلطنت کند.

کوفته ازمیر در رستوران کوفتجه یوسوف

یکی دیگر از غذاهای معروف غذاهای ازمیری کوفته ازمیر است. اولین آدرس این غذای معروف که در سراسر ترکیه می توانید با آن برخورد کنید، البته ازمیر است. این غذای لذیذ را که می توان پاسخی به کسانی داد که فکر می کنند غذاهای ازمیری از سبزیجات تشکیل شده است، ابتدا در روغن سرخ می شود و سپس با سیب زمینی و پیاز در فر پخته می شود. تاریخچه کوفته ازمیر، که شکل نهایی خود را از اوایل دهه 1900 به خود گرفت، به آسیای مرکزی و بین النهرین برمی گردد. این کوفته های تاریخی و خوشمزه ازمیر را می توان در رستوران های مختلف کشورمان پیدا کرد. اگر به این فکر می کنید که در ازمیر کجا چی بخوریم؟ Köfteci Mehmet Irmak را پیشنهاد می کنم که از سال 1975 سرو می شود. بنابراین، می توانید نسخه اصلی و خوشمزه کوفته ازمیر را میل کنید.

کوفته ازمیر در رستوران کوفتجه یوسوف
کوفته ازمیر در رستوران کوفتجه یوسوف
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی