آنتالیا ترکیه، ترکیبی از طبیعت و فرهنگ

 آنتالیا ترکیه جایی است که دریا، خورشید، تاریخ و طبیعت هماهنگی کاملی را تشکیل می دهند و زیباترین و شفاف ترین ساحل در امتداد دریای مدیترانه را نیز شامل می شود. این شهر همچنان اهمیت خود را به عنوان یک مرکز در طول تاریخ در سواحل جنوبی کشور علاوه بر زیبایی های طبیعی شگفت انگیز خود حفظ کرده است. شهر اساطیری که خدایان و الهه ها را در خود جای داده بود، اکنون تمام اسرار و شگفتی های خود را برای بشر به نمایش گذاشته است.  آنتالیا پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه و بزرگترین شهر در سواحل مدیترانه است. آنتالیا یک استراحتگاه دریایی بین المللی است که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. با تهیه تور آنتالیا، ترکیبی شگفت انگیز از سواحل عالی و فرهنگ سنتی ترکیه را کشف کنید.

آنتالیا
آنتالیا سریع ترین شهر در حال رشد در ترکیه است و گردشگران از سراسر جهان در حال کشف ترکیبی شگفت انگیز از سواحل عالی و فرهنگ سنتی ترکیه هستند.

تاریخ آنتالیا

آنتالیا در غرب منطقه مدیترانه واقع شده است. در زمان های قدیم تمام پامفیلیا به معنای “سرزمین همه قبایل” را در بر می گرفت. این سرزمین واقعاً شایسته این نام است زیرا در طول تاریخ شاهد تمدن های متوالی زیادی بوده است. در قرن اول قبل از میلاد، آتالوس، پادشاه پرگاموم، به افراد خود دستور داد تا زیباترین قطعه زمین را پیدا کنند. او می خواست که آنها “بهشت روی زمین” را پیدا کنند. پس از جستجوی طولانی در سراسر جهان، آنها این سرزمین را کشف کردند و گفتند “این باید “بهشت” باشد و پادشاه آتالوس شهر را با نام “Attaleia” تأسیس کرد. از آن زمان به بعد بسیاری از ملل چشمان خود را به این شهر دوختند. هنگامی که رومیان بر پادشاهی پرگامنه تسلط یافتند، آتالیا به یک شهر رومی برجسته تبدیل شد که امپراتور بزرگ روم هادریان در سال 130 پس از میلاد از آن بازدید کرد. یک طاق به افتخار او ساخته شد که اکنون ارزش دیدن دارد. سپس بیزانسی ها آمدند و پس از آن ترکان سلجوقی شهر را در سال 1207 تصرف کردند و نام دیگری به آن آدالیا دادند و مناره یولی را ساختند. عثمانی ها از سلجوقیان پیروی کردند و سرانجام در داخل جمهوری ترکیه به شهر ترکیه و بندری مهم تبدیل شد. آنتالیا از سال 1960 به سرعت در حال رشد بوده.

یکی از چیزهایی که آنتالیا را خاص می کند این است که اولین بقایای فسیلی در آناتولی را در خود جای داده است. بقایای و آثار باستانی که در غار کارائین آنتالیا یافت شده اند، توسط باستان شناسان به عصر پارینه سنگی تاریخ گذاری شده اند. پس از عصر پارینه سنگی، آنتالیا بخشی از مناطق باستانی معروف به پامفیلیا (جنوب شرقی) و لیکیا (شرق) شد. بعدها، آنتالیا خانه مردمی در زمان روم، بیزانس، سلجوقی و عثمانی بود.

تاریخ آنتالیا
آنتالیا در اواخر قرن دوم پیش از میلاد توسط آتالوس دوم پرگامون، در حدود 150 سال قبل از میلاد تأسیس شد

 

جاذبه های گردشگری آنتالیا

آنتالیا و اطراف آن یک مرکز گردشگری مهم و قابل توجه در سواحل مدیترانه با آب و هوای عالی و هماهنگی عالی از زیبایی های باستان شناسی، تاریخی و طبیعی در طول سال است. تورهای روزانه به مناطق توریستی اطراف مانند سیده، آلانیا و ترمسوس، علاوه بر تورهای طولانی تر به پاموکاله یا کاپادوکیه یا هر جایی که می خواهید بروید، در دسترس هستند. 

آثار تاریخی آنتالیا ترکیه

کاله‌ایچی، سفری به گذشته در آنتالیا، این مکان، هسته شهری است که در طول زمان تمدن های زیادی را در بر گرفته است. اکنون بازسازی شده و با هتل ها، رستوران ها، مراکز خرید و سرگرمی به جذاب ترین مرکز گردشگری تبدیل شده است. کاله ایچی تمام خصوصیات باستان شناسی ترکی اصلی را حفظ کرده است. بندر مارینا به طور کامل بازسازی شده است و ارزش بازدید را دارد. فعالیت های مرمتی در کالیچی برنده جایزه سیب طلایی، اسکار گردشگری شد.

دروازه هادریان، این طاق مرمری زینتی در قرن دوم قبل از میلاد توسط رومیان به افتخار امپراتور هادریان ساخته شد. این شگفت انگیزترین منطقه در کل منطقه باستانی پامفیلیا است. طاق یادبود هادریان و برج ساعت قابل توجه هستند و به دوران هلنیستی باز می گردند.

دروازه هادریان
دروازه هادریان، آثار تاریخی آنتالیا ترکیه

موزه آنتالیا موزه ای برنده جایزه و یکی از برجسته ترین موزه های باستان شناسی جهان است. همچنین این تنها موزه در ترکیه است که دارای بخش کودکان است که آثار باستانی جذاب برای کودکان را به نمایش می گذارد.

مناره کسیک (مناره شکسته)، زمانی کلیسای پاناگلیا بیزانسی بود که بعداً به مسجد تبدیل شد.

مناره یولی: این مناره فلوت دار قرن سیزدهم توسط سلجوقیان ساخته شده است. این مناره که با کاشی های آبی تیره و فیروزه ای تزئین شده بود، در نهایت به نماد شهر تبدیل شد.

شهرهای باستانی

ترمسوس، این شهر پیسیدیایی با بقایای آگورا، تئاتر و اودئون است. این شهر به باشکوه ترین گورستان در دریای مدیترانه در 35 کیلومتری شمال غربی آنتالیا شهرت دارد.

پرگه در 18 کیلومتری شمال شرقی آنتالیا قرار دارد. ویرانه ها بر روی دو تپه گسترده شده اند، تئاتر در یکی و آکروپلیس در دیگری. طبق افسانه این شهر توسط سه قهرمان از تروا ساخته شده است.

سیلیون، 34 کیلومتر از آنتالیا در جهت آلانیا. بین آسپندوس و پرگه واقع شده است و قدمت آن به قرن چهارم قبل از میلاد می رسد.

آسپندوس یکی از مهم ترین شهرهای پامفیلیا است. در نقطه ای قرار دارد که رودخانه کوپرو به دریا می رسد. زمانی این بندر مهم و یک مرکز تجاری بوده و به پرورش بهترین اسب های روی زمین شهرت دارد. اودئون، بازیلیکا، گالری و فواره ها  در این شهر قدیمی آنتالیا ترکیه، ارزش دیدن دارند.

شهر باستانی ترمسوس
شهر باستانی ترسموس

طبیعت بینظیر آنتالیا ترکیه

آبشارهای کورسونلو در نزدیکی آنتالیا مناظری با زیبایی طبیعی شگفت انگیز و همچنین بقایای تاریخی شگفت انگیز را ارائه می دهد. می‌توانید پشت آبشار، تجربه‌ای هیجان‌انگیز، در آبشار دودن در ۱۴ کیلومتری شمال شرقی آنتالیا قدم بزنید. در مسیر ساحل لارا، آبشارهای دودن پایینی، مستقیماً در دریا فرو می روند. استراحتگاهی در نزدیکی، چشم انداز عالی از آبشار را ارائه می دهد. منظره از دریا حتی تماشایی تر است. آبشارهای Kursunlu و دریاچه نیلوفر، هر دو در 18 کیلومتری آنتالیا، دو مکان دیگر با زیبایی طبیعی فوق العاده هستند.

ساحل شنی لارا در 12 کیلومتری شرق قرار دارد. نزدیک‌تر به آنتالیا، اما در غرب، ساحل طولانی و سنگ‌ریزه کنیالتی منظره‌ای از رشته‌کوه خیره‌کننده توروس را ارائه می‌دهد. کمی جلوتر، پارک ملی Olympos/Bey Dagi و ساحل Topcam مناظر باشکوه تری را ارائه می دهند. اگر تصمیم بگیرید در میان زیبایی های طبیعی بمانید، در انتهای شمالی پارک، زمین های کمپینگ وجود دارد. برای تماشای منظره پانوراما از منطقه، به سمت مجتمع تعطیلات در بالای تونک تپه رانندگی کنید.

آبشار دودن پایینی
آبشار دودن پایینی

ساکلیکنت، در 50 کیلومتری آنتالیا، یک استراحتگاه ورزشی زمستانی ایده آل در دامنه شمالی کوه باکیرلی در ارتفاع 1750-1900 متری است. در ماه های مارس و آوریل می توانید صبح ها اسکی کنید، یک ناهار خوشمزه از ماهی تازه را در مارینا آنتالیا بخورید و بعد از ظهر حمام آفتاب بگیرید، شنا کنید یا موج سواری کنید. حیات وحش (گوزن و بز کوهی) در پارک Düzlercami در شمال آنتالیا تحت یک برنامه حفاظتی قرار دارند. در راه می توانید در عمق 115 متری شگفت انگیز گوور دره توقف کنید.

آب و هوای آنتالیا ترکیه

آب و هوای استان، مدیترانه ای است: تابستان ها گرم و خشک و در زمستان ها معتدل و بارانی است. تابش آفتاب از فروردین تا مهر تضمین می شود و زمستان ها به طرز دلپذیری ملایم است. رطوبت کمی بالا، حدود 64 درصد و میانگین دمای آب 21.5 درجه سانتیگراد است. آنتالیا واقعاً یک مکان بهشتی است که در آن فصل تابستان حدود 8-9 ماه است.

حمل و نقل

تقریباً از هر شهر کشور می توانید به آنتالیا برسید و حتی از شهرهای کوچک نیز شرکت های مسافربری به آنتالیا در دسترس هستند. آنتالیا یک فرودگاه بین المللی دارد که ممکن است شما را به شهرهای بزرگ متصل کند. دارای امکانات مدرن از جمله اتاق انتظار، رستوران، کافه بار و مرکز خرید می باشد. هنگام سفر دریایی می توانید از خط کشتی فری ونیز آنتالیا استفاده کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی